Naujienos

Gydytoja įspėjo nusideginusius: jeigu pasireiškė šie simptomai, skubėkite į ligoninę

2022 07 05


Vasarą darbo padaugėja ne tik odos ligų gydytojams, bet ir traumatologams. štai Antakalnio poliklinikos traumatologė-ortopedė Indrė Kuropatkinaitė-Vaitekūnė pastebėjo, kad, prasidėjus kepsninių sezonui, padaugėjo ir nudegimų. Žmonės nusidegina ne tik rankas, bet ir veidus, kojas.

Antakalnio poliklinikos gydytoja patarė, ką daryti nudegus, kada ir kaip galima bandyti padėti sau pačiams, o kada laikas suskubti į ligoninę. – Ar pastebite, kad šiuo metu padidėjo pacientų besikreipiančių su nudegimais? – Šiuo metu orai leidžia džiaugtis pramogomis atvirame ore, taip pat prasidėjo kepsninių sezonas, todėl šių traumų dažnis didelis. Dažniausi nudegimai būna veido, rankų, kojų srityse.

– Kokie būna nudegimų laipsniai ir kaip jie skirstomi?

– Nudegimai pagal gylį skirstomi į pagrindinius 3 laipsnius (kartais išskiriamas 4 laipsnis, kai pažeidimas siekia kaulą ir jį pažeidžia). Papildomai vertinama, ar nenudegę akys, kvėpavimo takai, nes tai labai pablogina traumos išeitis ir paciento sveikimo prognozes. Taip pat skiriamas nudegimas cheminėmis medžiagomis, elektra. Svarbu atsiminti, kad nudegimas yra dinaminis procesas ir pažeidimas kelias dienas gali gilėti. Paraudimas su pūslėmis gali virsti nekroze, taigi nereikšmingas iš pirmo žvilgsnio pažeidimas gali virsti nudegimu, kuris gali būti gydomas TIK ligoninėje. Jeigu išlieka paraudimas, pūslės pripildytos gelsvo skysčio – gydymui gali pakakti žaizdų tvarstymo, vaistų nuo skausmo, specialaus tepalo su sidabru ar specialaus hidrokoloidinio tvarsčio. Jei žaizda pabąla ar atsiranda rusvų plotų, oda tampa nejautri, didėja skausmas, tinimas, paraudimas, gali prireikti chirurginio gydymo.

– Kokia pirmoji pagalba nusideginus?

– Pirmiausia svarbu nutraukti kontaktą su karštu šaltiniu, nuvilkti apdegusius rūbus. Nudegimo vietą reikia plauti vėsiu ar kambario temperatūros vandeniu iki 20 min, nedėti ledo. Pridengti žaizdas švariais nelipniais tvarsčiais ar rūbais. Skausmui malšinti naudoti vaistus nuo skausmo. Nerekomenduojama nulupti susidariusių pūslių. Reikėtų apkloti nukentėjusį žmogų, kad jis neprarastų kūno šilumos. Stebėti būklę ir blogėjant būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.

– Kada nusideginus reikia kreiptis į ligoninę, kokie pagrindiniai simptomai?

– Jei nudegimo vieta negerėja per kelias valandas, atsirado žaizdos, jų plotuose atsirado balkšvų, rusvų, pilkų plotų; skausmas didėja, tinimas didėja. Jei nudegęs veidas, plaštakos, lytinių organų sritys, kojos, nukentėjęs vaikas ar senyvo amžiaus žmogus, nukentėjusysis neturi aktyvaus antitetaninio (nuo stabligės) skiepo, būtina kreiptis į gydymo įstaigą nedelsiant.

– Kokios pagrindinės klaidos, kurias pacientai daro bandydami gydyti nudegimą?

– Žmonės naudoja ledą, riebius tepalus, šaltalankio aliejų, grietinę, kartais savos gamybos pavilgus, kurie pagilina nudegimus, sukelia infekciją.

– Ar pasitaiko nudegimų nuo degaus skysčio? Ką daryti įvairiems degiems skysčiams patekus ant odos?

– Labai dažnai pasitaiko nudegimų, kai į liepsną ar rusenančias žarijas pilama degaus skysčio ar kito degaus produkto, kai į ugnį metamos slėginės talpos. Būtina patekus karštam skysčiui ant odos nedelsiant plauti vėsiu ar kambario temperatūros vandeniu nudegusią vietą, netrinti, nešaldyti.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/sveikata/iveik-liga/gydytoja-ispejo-nusideginusius-jeigu-pasireiske-sie-simptomai-skubekite-i-ligonine.d?id=90599893&fbclid=IwAR3ieYab7IZYaUkLJ8-N6fm_Ed-YI2YcDqb1CX5hB9ZXdBZGsLNf9PdNAM4