Naujienos

Erkės jau nubudo. Laikas skiepytis

2024 02 22


Pavasarį ir žiemos pabaigoje, temperatūrai pasiekus 5–7 laipsnius šilumos, erkės tampa ypač aktyvios ir gyvybingos išlieka iki pat vėlyvo rudens, o kartais net ir gruodžio mėnesio.

Savo aukos dažniausiai tyko ant žolės, tik pajutusios grobį užropoja ir kojų kabliukais stipriai įsikimba į odą – tai trunka vos akimirką. Ropodama žmogaus kūnu erkė ieško minkštos vietos odoje, kur gausu kraujagyslių ir lengviau įsisiurbti bei maitintis.

Lietuvoje erkių platinamomis ligomis kasmet suserga kelis kartus daugiau žmonių nei kitose Europos valstybėse. Lietuva priskiriama prie endeminių šalių.

Vienintelis būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito – vakcina

Dvi pagrindinės erkių platinamos ligos – Laimo liga, kurią sukelia bakterijos, ir erkinis encefalitas – jo sukėlėjas yra virusas.

Didžiausia rizika užsikrėsti Laimo liga yra tuomet, kai erkė išbūna įsisiurbusi 48 valandas, todėl svarbu pastebėjus įsisiurbusią erkę, ją kuo greičiau pašalinti.

Erkinio encefalito virusas žmogui perduodamas iškart įkandus infekuotai erkei, todėl efektyviausia apsauga nuo šios ligos – vakcina.

Pats laikas pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

Vakcinaciją nuo erkinio encefalito siūloma pradėti žiemą ar ankstyvą pavasarį, taigi dabar ir yra pats tinkamiausias metas pirmajam skiepui.

Skiepijama tokia schema:
1 vakcinos dozė --> 2 vakcinos dozė (po 1 - 3 mėnesių) --> 3 vakcinos dozė (po 5 - 12 mėnesių) --> 4 vakcinos dozė (po 3 metų).
Vėliau asmenys iki 60 metų pakartotinai turėtų skiepytis kas 5 - erius metus, o vyresni nei 60 - ies metų amžiaus kas 3 - ejus metus.

Jei taip nutiko, kad nepavyko pasiskiepyti žiemą, nereiškia, kad per vėlu. Tikrai nereikia laukti kitų metų, nes skiepo sezoniškumo nėra ir pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galima ištisus metus.

Pasiskiepyti Antakalnio poliklinikoje gali prie įstaigos prisirašę ir neprisirašę pacientai. 

Daugiau informacijos telefonu 85 2342515