Naujienos

Protinius dantis šalinti reikia ne visiems: odontologas išvardijo 7 priežastis, kada tai rekomenduojama

2022 04 13


Protiniai dantys yra turbūt vieni labiausiai aptarinėjamų ir daugiausiai nerimą keliančių burnoje. Vieniems jie prasikala vos sulaukus pilnametystės, kitiems – kiek vėliau, o daliai apskritai neišdygsta.

Neretai protinius dantis rekomenduojama šalinti, bet tai daryti siūloma ne visiems. Ką reikėtų žinoti apie protinius dantis, jų šalinimą, kada su jais rekomenduojama atsisveikinti ir kaip elgtis po operacijos, portalui „Delfi“ sutiko papasakoti Antakalnio poliklinikos odontologas Karolis Šeikus.

10 proc. žmonių protiniai dantys gali neišdygti

Anot gydytojo, tokie dantys, kurie medicinoje dažniausiai vadinami 3-iaisis krūminiais arba aštuntaisiais dantimis, ima dygti pakankamai vėlai – jau sulaukus pilnametystės.
„Ne atsitiktinai Lietuvoje juos įprasta vadinti protiniais, tarsi sulaukus pilnametystės ir išdygus 3-iesiems krūminiams dantims tampi protingu. Bet tai visiškai neatitinka tikrovės, nes protiniai dantys gali išdygti ir vėliau, ar visai neišdygti, nors žmogaus žandikaulio kaule gali išlikti visą gyvenimą“, – pastebėjo K. Šeikus.

Pagal žmogaus anatomiją turėtų išdygti 4 protiniai dantys: po du viršutiniame ir apatiniame žandikaulyje. Tačiau pasitaiko anomalijų, kaip ir su kitais žmogaus organais.

Paklaustas apie jų paskirtį, medikas atkreipė dėmesį į tai, kad apskritai dantų paskirtis yra kąsti, kramtyti, padėti aiškiai tarti žodžius. Jie taip pat svarbūs žmogaus veido išvaizdai.

Tačiau, remiantis Čarlzo Darvino teorija, taip, kaip per milijonus metų Homo sapiens neteko uodegos ar išnyko stipriai išreikštos iltys, ateityje, formuojantis šiuolaikinio žmogaus kaukolei ir vartojant vis minkštesnį maistą, tikėtina, kad išnyks ir protiniai dantys.

Jau dabar maždaug 80 procentų žmonių šie dantys dygsta netaisyklingai, o apie 10-iai procentų išvis neišdygsta.

„Yra retų atvejų, kai žmogus turi daugiau nei 32 dantis. Taip neturėtų būti, tačiau, jei virškomplektiniai dantys netrukdo kramtymo funkcijai atlikti, estetikai, tuomet nieko blogo. Šių dantų kilmė gali būti genetika, traumų vaikystėje pasekmės“, – vardijo medikas.

Šalinti protinius dantis rekomenduojama ne visiems

Netaisyklingai išdygusius protinius dantis rekomenduojama šalinti. Bet, anot gydytojo, tai siūloma toli gražu ne visiems.

„Kaip nėra vaisto nuo visų ligų, taip ir medicinoje negalima vienodo gydymo pritaikyti visiems žmonėms. Kiekviena paciento situacija turi būti įvertinta individualiai gydytojo odontologo, kuris pasveria visas galimas rizikas dantį šalinant ir rizikas, jei dantis nebūtų pašalintas“, – paaiškino K. Šeikus.

Odontologas pasakojo, kad protinių dantų šalinti nerekomenduojama, jeigu tam nėra indikacijų tokių kaip:
a) atsiradęs nuolatinis skausmas;
b) patinimas ir maudimas;
c) sunkumas išsižioti;
d) traumuojama skruostų gleivinė;
e) dėl estetinio poreikio;
f) kuomet kartais protinis dantis savo forma ir netaisyklinga padėtimi pradeda gadinti gretimą savo kaimyninį dantį;
g) bloga dantų higiena, neišvalant protinio danties tarpdančio.

„Jeigu protinis dantis išdygęs dalinai, virš jo susiformuoja dantenų gaubtas, po kuriuo renkasi maisto medžiagos, apnašos. Jos sukelia perikoronaritą – minkštųjų audinių uždegimą, kurį reikia numalšinti, o gal kartu ir pašalinti protinį dantį“, – paaiškino gydytojas.

Odontologas J. Šeikus pridūrė: „Be reikalo ir būtinybės, be medicininių indikacijų neskubėkite atsisveikinti su savo protiniais dantimis – jie jūsų, jų dar gali prireikti. Gamta duoda žmogui viską, kas jam priklauso – ar per daug, ar per mažai dantų, tačiau jie reikalingi, reikia juos saugoti, prižiūrėti, nes jie tavo, o, atsiradus problemoms, jas kartu spręsti su odontologais“.

Ką svarbu žinoti apie dantų šalinimą ir kaip elgtis po to?

Ir vis tik, ką reikėtų žinoti jeigu protinis dantis prireikia šalinti apie operaciją? Pvz., kokia nejautra taikoma operacijos metu?

„Atsiradus medicinėms indikacijoms šalinti protinį dantį taikoma vietinė, o kartais ir bendrinė nejautra. Tai priklauso nuo protinio danties sukeltų komplikacijų apimties ir masto.

Svarbu dar ir tai, kad net pašalinus protinį dantį skausmas gali neišnykti dar bent vieną savaitę dėl prasidėjusio uždegimo kaule – alveolito. Alveolitas – tai po danties traukimo prasidėjęs uždegimas kaule ir kaulą supančiuose audiniuose. Tai gali peraugti į dar didesnę komplikaciją – osteomielitą, t. y. izoliuotą pūlinį kaulo čiulpų uždegimą, kuris gali privesti prie dar pavojingesnių žmogaus organizmui situacijų“, – įspėjo gydytojas.

Odontologas atkreipė dėmesį ir į tai, kaip reikėtų elgtis po protinio danties šalinimo. Čia svarbios 9 taisyklės:
1. Laikytis gydytojo nurodymų.
2. Stebėti savo savijautą ir kūno temperatūrą.
3. Neskalauti burnos, vengiant išplauti susidariusį krešulį.
4. Nevartoti karšto maisto.
5. Vengti aktyvios fizinės veiklos.
6. Nerūkyti.
7. Vengti alkoholio.
8. Neiti į pirtis, karštas vonias.
9. Nepamiršti teigiamų emocijų.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/sveikata/odontologija/protinius-dantis-salinti-reikia-ne-visiems-odontologas-isvardijo-7-priezastis-kada-tai-rekomenduojama.d?id=89870073