Naujienos

Moterims pavojingų ligų prevencija: kviečiame pasitikrinti nemokamai

2023 01 24


Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1,5 tūkst. naujų krūties vėžio atvejų ir tai sudaro apie 20 proc. moterų piktybinių ligų. Dar ketvirtis tūkstančio susirgimų kasmet nustatoma dėl gimdos kaklelio vėžio. Gydytojų teigimu, ankstyva diagnostika – geriausias būdas užkirsti kelią ligų progresavimui.

Antakalnio poliklinika primena, kad įstaigoje vykdomos tiek krūties, tiek gimdos kaklelio vėžio prevencijos programos, pagal kurias tam tikro amžiaus moterys gali nemokamai pasitikrinti dėl onkologinių susirgimų.

Krūties vėžys neaplenkia ir jaunų moterų

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Renata Misevičienė sako, kad ankstyvas krūties vėžys dažnu atveju nesukelia skausmo: „Liga gali turėti daug simptomų, tačiau skausmas pasireiškia retai. Jis juntamas nebent vėžiui labai išplitus. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra šie: krūties dydžio, formos, odos spalvos ar reljefo pokyčiai, taip pat spenelio pokyčiai ar išskyros iš jo, padidėję pažastų limfmazgiai bei guzelių ar sukietėjimų atsiradimas krūtyje.“

Jos teigimu, kai kuriuos pokyčius moterys gali pačios nustatyti savityros metu, tačiau rekomenduojama atlikti specializuotus tyrimus, tokius kaip ultragarso ir / arba mamografijos tyrimus.

„Nemokamai dėl krūties susirgimų gali pasitikrinti moterys nuo 50 iki 69 metų amžiaus, tam jos turi užsiregistruoti šeimos gydytojo konsultacijai. Visgi, skatiname tirtis ir jaunesnes moteris, ypač turinčias didesnę riziką susirgti krūties vėžiu: jei gimdė pirmą kartą po 30-ies metų amžiaus, negimdė išvis, nemaitino krūtimi, turi viršsvorį, ilgai vartoja pakaitinę hormonų terapiją, jeigu motina ar sesuo sirgo krūties vėžiu, jeigu mėnesinės prasidėjo iki 12 metų amžiaus, dirba su cheminėmis medžiagomis“, aiškina Antakalnio poliklinikos gydytoja specialistė.

Medikės teigimu, minėtus tyrimus patartina atlikti prieš pradedant naudoti hormonų terapiją, hormoninės spiralės naudojimą, planuojant nėštumą ar dirbtinį apvaisinimą.

Kita mirtina liga – gimdos kaklelio vėžys

Gydytoja akušerė - ginekologė Regina Giliasevičienė ragina moteris atkreipti dėmesį ir į kitą jų sveikatai bei gyvybei itin pavojingą ligą – gimdos kaklelio vėžį: „Mūsų poliklinikoje, kaip ir visoje šalyje, vykdoma Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa, kuri įtraukia labai platų ratą įvairaus amžiaus moterų – nuo 25-ių iki 60-ties metų amžiaus. Programos priemonės taikomos vieną kartą per trejus metus, o patikros dėl gimdos kaklelio patologijos programos nauda ir efektyvumas yra neabejotinas, mat kuo anksčiau aptinkami pakitimai, tuo lengviau galima juos išgydyti.“

R. Giliasevičienė tvirtina, kad daugiau nei pusės visų vėžio atvejų pavyktų išvengti, vykdant nuoseklią ligos profilaktiką ar ankstyvą ir laiku taikomą diagnostiką bei gydymą, todėl geriausia dovana Motinos dienos proga –paskatinti savo mamas atlikti prevencinius tyrimus.

„Kiekvienas ikivėžinis ir vėžinis susirgimas ypatingas tuo, kad kuo anksčiau aptinkami pakitimai, tuo lengviau galima jį išgydyti. Net 80 proc. šiomis ligomis susirgusių moterų galėtų pasveikti, jei liga būtų pastebėta laiku ir kuo anksčiau būtų pradėtas gydymas“, – sako Antakalnio poliklinikos gydytoja.