Naujienos

Antakalnio poliklinikoje vykdomas poliligotumo projektas: nauda ir pacientams, ir sveikatos apsaugos sistemai

2022 06 03


Antakalnio poliklinikoje 2020 m. pradėtas pilotinis poliligotumo projektas, kai daugiau nei viena lėtine liga sergantiems pacientams užtikrinimas efektyvus sveikatinimo paslaugų teikimas, pritaikant individualią priežiūrą kiekvienam asmeniui patogiais ir inovatyviais būdais. 

Poliligotumo projektas skirtas asmenims, kuriems diagnozuota hipertenzinė širdies liga, prieširdžių virpėjimas ar plazdėjimas, I ar II tipo cukrinis diabetas. Šiomis ligomis sergantiems pacientams, kurie sutiko dalyvauti projekte, Antakalnio poliklinikoje taikomas holistinis ištyrimas, individualus gydymas, atsižvelgiant į lydinčius simptomus ir ligos istoriją, taip pat savipriežiūros kontrolė naudojant išmaniuosius medicinos prietaisus.

Šiuo metu projekte dalyvauja 1,2 tūkst. lėtinėmis ligomis sergančių pacientų. Jiems sukurtas specialus portalas ir dienynai, kuriuose pažymėtus sveikatos pokyčius prižiūri ir tyrimų eigą kontroliuoja Antakalnio poliklinikos gydytojų komanda, sudaryta iš gydytojų-specialistų, šeimos gydytojų, psichologų, kineziterapeutų bei slaugytojų.

Šeimos gydytoja Gabrielė Lukšienė džiaugiasi programos eiga ir pastebi augančią pacientų motyvaciją savistabai. „Pavyzdžiui, dėka inovatyvių mechanizmų ir savikontrolės dienynų, pacientai gali reguliariai registruoti savo prieširdžių virpėjimo paroksizmus, kurie anksčiau niekaip nebūtų dokumentuoti. Turint individualius duomenis, galime skirti būtent tam žmogui labiausiai tinkantį gydymą. Kitaip sakant, poliligotumo projekto dėka gydymas tampa personalizuotas ir tai motyvuoja pacientus stebėti savo sveikatos būklę nuolatos", – sako gydytoja G. Lukšienė.

Antakalnio poliklinikos direktoriaus pavaduotoja Raimonda Kungytė sako, jog projekto rėmuose yra sukurta speciali elektroninė svetainė, susieta su išmaniais įrenginiais, 24 valandas 7 dienas per savaitę stebinčiais pacientų būklę, todėl pacientams nebereikia ranka suvesti duomenų į popierinius dienynus. „Tai mums leidžia stebėti ir tirti poliligotų pacientų sveikatos rodiklius, tokius kaip arterinis kraujo spaudimas, širdies veikla. Taip pat į sistemą perduodami fizinio aktyvumo  duomenys, kūno masės sudėties pokyčiai. Be to, visus simptomus ir pokyčius pacientai gali stebėti patys ir atsiradus kritiniams rodikliams laiku kreiptis į gydymo įstaigą", – dėsto R. Kungytė.

Sistema padeda surinkti visą gydytojams reikalingą informaciją, kuri naudojama konsultacijose su pacientais. Atsižvelgiant į duomenis, kiekvienam pacientui pagal jo ligas ir ligos istoriją reguliariai parengiamas išsamus priežiūros, vaistų vartojimo bei paskirtų tyrimų planas, kuris padeda atidžiau rūpintis savo būkle, sumažina vizitų pas gydytojus skaičių bei gali net išsaugoti gyvybę.

Nepamirštamos ir sveikatinimo paslaugos. Pacientai nuolat dalyvauja sveikos gyvensenos specialistų, psichologų paskaitose. „Gegužės mėnesį Antakalnio poliklinikos kineziterapeutas pakvietė pacientus į sveikatingumo žygį. Jame pacientai ne tik įveikė 4 km. atstumą, bet ir atliko sveikatinimo mankštą", - apie skirtingus pacientų motyvavimo metodus pasakoja R. Kungytė.

Pastebima, kad poliligotumo projektas padeda optimizuoti ir pačią sveikatos apsaugos sistemą, nes mažina pacientų srautus ir, dėka geresnės priežiūros, hospitalizuojamų asmenų skaičių. Be to, nuolatos stebint pacientus, krenta ir pakartotinių tyrimų ir greitosios pagalbos iškvietimų atvejai, kas nuima papildomą krūvį nuo sistemos darbuotojų.