Saulė ne tik naudinga, bet ir pavojinga

Vos pasirodžius saulei, dažnai užmirštame medikų perspėjimus ir prarandame saiką spinduliams. Tačiau, nors pastaruoju metu dažniau kalbama apie tai, kuo saulė pavojinga, nereikėtų užmiršti, kad saulė yra ir naudinga.


 

Saulės spinduliuojama energija

Saulės spinduliuojama energija - įvairaus spektro bangos, kurios skirstomos į ultravioletinius spindulius (UV, bangų ilgis – iki 400 nm), matomąją šviesą (bangų ilgis – nuo 400 iki 700 nm) ir infraraudonuosius spindulius (IR, bangų ilgis – per 700 nm), jaučiamus šilumos pavidalu. Ultravioletinė spinduliuotė skirstoma į UVA, UVB ir UVC bangas. Ilgiausios UVA bangos yra  būtinos vitamino D sintezei žmogaus odoje, tačiau per didelis kiekis gali lemti odos nudegimus, kataraktą ir kitus pažeidimus. Trumpesnės UVB bangos (ilgis – 290–320 nm) sukelia pakitimus molekuliniu lygmeniu – pažeidžia ląstelių DNR. Trumpiausias UVC bangas (ilgis – iki 290 nm) sugeria ozono sluoksnis, tad jos nepasiekia žemės.

Teigiamas saulės poveikis

Žemės atmosfera sulaiko 98,7 proc. ultravioletinių spindulių. Taigi, tik nedidelis UV spindulių kiekis pasiekia žemės paviršių. Ultravioletiniams spinduliams būdingas didelis biologinis ir cheminis aktyvumas, todėl šis palyginti nedidelis spinduliuotės kiekis vis dėlto veikia mūsų aplinką ir sveikatą. Saulės šviesa mums reikalinga, nes tik esant pakankamam jos kiekiui gyvybiniai procesai žmogaus organizme vyksta optimaliai. Saulės spindulių poveikyje odoje gaminasi vitaminas D, kuris reikalingas ne tik  kaulams, raumenims ir imuninei sistemai. Mokslo įrodyta, kad vitamino D koncentracija kraujyje yra tiesiogiai susijusi su vaiko intelekto koeficientu, trūkstant vitamino D vystosi depresija. UV spinduliuotė padeda gydyti kai kurias ligas: rachitą, žvynelinę, egzemą. Saulės spinduliai atlieka ir dezinfekcijos bei sterilizacijos funkciją – naikina virusus ir bakterijas (pvz., lauke džiovinamuose skalbiniuose).

Neigiamas saulės poveikis

Akys. PSO duomenimis 20% kataraktos atvejų yra sukelta UV poveikio. Katarakta – akies lęšiuko padrumstėjimas, kai jis pamažu netenka skaidrumo iki visiško susidrumstimo. Tuomet žmogaus regėjimas apsiriboja tik šviesos ir tamsos skyrimu, galimas ir visiškas apakimas. Katarakta yra viena pagrindinių aklumo priežasčių pasaulyje.  Fotokeratitas – ragenos uždegimas ir fotokonjunktivitas – junginės uždegimas. Abu sutrikimai yra laikini ir atsiranda dėl per didelės UV spinduliuotės dozės. Dėl intensyvios spinduliuotės žūsta paviršinės ragenos ląstelės ir atsiranda žaizdelės. Tai sukelia didelį akių skausmą, ašarojimą, patinsta vokai, atsiranda jausmas, lyg į akis pateko smėlio, pablogėja rega. Amžinė geltonosios dėmės degeneracija – liga, susijusi su senėjimu, kurios metu atsiranda pakitimai geltonojoje dėmėje. UV spinduliuotės kiekis gali prisidėti prie geltonosios dėmės degeneracijos, nors tai nėra pagrindinė jos atsiradimo priežastis.

Oda. Oda yra žmogaus organas, kuris pirmiausiai pajunta saulės spindulius. Odos įdegis yra apsauginė organizmo reakcija į UV spindulių poveikį. Dažniausiai pasitaikantis ūmus UV poveikio sukeltas susirgimas – odos nudegimas. Didelės UV dozės pakenkia bei suniokoja ląsteles, esančias viršutiniame odos sluoksnyje. Švelniausia nudegimo saulėje forma – odos paraudimas. Jis pasireiškia netrukus po ultravioletinių spindulių poveikio ir maksimalų intensyvumą pasiekia per 8–24 val. Toks paraudimas dingsta per keletą dienų. Stipriai nudegus saulėje gali atsirasti pūslių, oda pradeda luptis. O tai skausminga, taip pat lieka baltos naujos odos sritys, kurios yra neapsaugotos ir žymiai jautresnės UV spinduliuotei. Ilgalaikis UV poveikis skatina odos degeneraciją, ankstyvą senėjimą, gali sukelti odos vėžį. Odos vėžys gali būti melanominis – tai  piktybiškiausia vėžio forma  ir nemelanominis. Nemelanominis odos vėžys skirstomas į bazalinę ląstelių karcinomą ir plokščialąstelinę (žvyninę ląstelių) karcinomą. Laiku pastebėti ir pradėti gydyti šie vėžiniai susirgimai retai kada būna mirtini. Tačiau, chirurginis gydymas dažnai būna skausmingas ir paliekantis randus. Piktybinė melanoma yra gerokai retesnė (apie 3 proc. visų odos vėžinių susirgimų), tačiau mirtingumas – žymiai didesnis. Ji dažniau išplinta į limfmazgius ir kitas kūno dalis. Daugelio tyrimų rezultatai rodo, jog piktybinės melanomos išsivystymą lemia genetinio polinkio, asmeninių savybių ir UV spinduliuotės sąveika. PSO  duomenimis, kasmet nustatoma apie 132 tūkstančiai melanomų ir daugiau nei 2 milijonai kitų vėžinių odos susirgimų atvejų. Specialistai pabrėžia, kad laiku diagnozavus melanomą, 97% pacientų išgydomi. Daugiau nei 90% nemelanominio vėžio atvejų konstatuojama I ir II odos tipo žmonėms.

 Odos tipai:

I tipas. Oda ypač šviesi, strazdanota, akys mėlynos, plaukai rusvi, sunkiai įdega, nudega (pūslės).       
II tipas. Oda šiek tiek tamsesnė, retos strazdanos, plaukai šviesūs, akys mėlynos ar žalios, įdega  
silpnai, didelis polinkis į nudegimą.
III tipas. Oda šviesi iki šviesiai rudos, plaukai rudi, akys pilkos ar žalios, gerai įdega, nudega retai.
IV tipas. Oda šviesiai ruda iki alyvos spalvos, plaukai juodi, akys rudos, labai gerai įdega, niekada  
nenudega.
V tipas. Natūraliai ruda oda.
VI tipas. Natūraliai juoda oda.

Patarimai kaip apsisaugoti nuo žalingo UV poveikio:

Vasarą būtinai nešiokite saulės akinius su kokybiška apsauga nuo  UV spindulių;
Nebūkite saulėje nuo 10 iki 14 valandos, kai saulės aktyvumas pats didžiausias. „Šešėlio“ taisyklė – jei Jūsų šešėlis trumpesnis už Jūsų ūgį, UV spinduliavimas yra intensyvus;
Reguliariai apžiūrėkite savo odą, o pastebėję odos ir pigmentinių apgamų pakitimus, kreipkitės į gydytoją;
Norint prailginti buvimo saulėje laiką, būtina naudoti apsauginius kremus, losjonus ir t.t. Patartina, kad kremas saugotų nuo abiejų UV rūšių: UVA ir UVB.
Dermatologai rekomenduoja apsauginiais kremais pasitepti 15-30 min. prieš išeinant į atvirą saulę.

Ar žinote kad:

daugiau kaip 50% dienos UV dozės tenka intervalui tarp 11 ir 14 val.
ploni debesys gali praleisti daugiau kaip 90% UV
smėlis atspindi iki 25% UV
vanduo praleidžia apie 95% UV, 40% prasiskverbia iki 0,5 m gylio 

 
birželio27d.
2016-06-27