Lytiškumo ugdymo programa

Programos tikslas – 14-29 metų paauglių ir jaunimo sveikatos poreikiams pritaikytų kompleksinių lytinės, reprodukcinės, psichoemocinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimas, siekiant gerinti šios amžiaus grupės lytinę, reprodukcinę ir psichoemocinę sveikatą, skatinti savęs pažinimą, mažinti sergamumą lytiškai plintančiomis ligomis, nepageidaujamų nėštumų (gimdymų) ir abortų prevencija.

Programa skirta - Vilniaus mieste gyvenantiems 14-29 m. paaugliams ir jaunimui.
Paaugliai – vienintelė išsivysčiusių šalių visuomenių amžiaus grupė, kurios mirtingumo ir sergamumo rodikliai negerėja, nepaisant didelio sveikatos priežiūros sistemos progreso. Viena aktualiausių paauglių sveikatos problemų visame pasaulyje – ankstyvieji, nesaugūs paauglių lytiniai santykiai bei jų pasekmės – nėštumai ir lytiškai plintančios ligos, psichoemociniai sutrikimai. Neplanuoti nėštumai, ankstyvieji gimdymai, abortai, psichologinės problemos, lytiškai plintančios infekcijos kelia grėsmę ne tik jaunų žmonių sveikatai, tačiau ir psichosocialinei jų raidai bei ekonominei gerovei ateityje. Be to, ankstyvos ir nesaugios lytinės elgsenos pasekmės veikia ne tik individą ar jo šeimą, bet ir bendruomenę bei šalį. Todėl lytinis mokymas negali apsiriboti anatominių ir fiziologinių faktų pateikimu, jis būtinai turi apimti lytinės, reprodukcinės, psichoemocinės sveikatos klausimus, o taip pat lyčių bendravimą, savęs pažinimą, savigarbą, saviraišką, atkreipiant dėmesį ir į diskriminavimo bei smurto profilaktiką. Įvairių tyrimų duomenimis yra nustatyta, kad paauglių ir jaunimo lytinė elgsena nėra saugi, žinios neišsamios, o kai kuriais aspektais net klaidingos. Taip atsitinka todėl, kad lengviausiai pasiekiami informacijos šaltiniai yra bendraamžiai draugai ir žiniasklaida, kurie ne visada suteikia patikimą ir teisingą informaciją. Asmens sveikatos priežiūros įstaigose vykdoma Lytinės ir reprodukcinės sveikatos kabineto veikla (Jaunimo lytiškumo ir psichoemocinės sveikatos programa) labiausiai atliepia paauglių ir jaunimo poreikius, yra papildanti priemonė lytiškumo ugdymui šeimoje ir mokykloje.

Pagal 2022 m. Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis finansuojamą programą „Lytinės ir reprodukcinės sveikatos kabineto veiklos užtikrinimas Antakalnio poliklinikoje" nuo 2022-04-01 - 2022-12-31 yra numatomos šios veiklos:

I. Lytinė sveikata ir prevencija (16-29 m.):
1. Individualios anoniminės ginekologo konsultacijos.
Apie vyrų ir moterų fiziologiją, higieną, lytinį brendimą, reprodukcinę sveikatą, lytiškai plintančias infekcijas, kontracepciją, neplanuotą nėštumą, sveikos gyvensenos įpročius (be apžiūros ir skiriamo gydymo) ir kitus konsultacijų metu kylančius klausimus. Konsultuoja gydytojas akušeris – ginekologas. Individualiems susitikimams būtina registracija el. paštu: klauskite.gydytojo@antakpol.lt arba regina.giliaseviciene@antakpol.lt.
2. Anoniminės ginekologo/specialisto konsultacijos el. paštu.
Konsultuoja gydytojas akušeris – ginekologas el. paštu: klauskite.gydytojo@antakpol.lt arba regina.giliaseviciene@antakpol.lt.
3. Individualios anoniminės ginekologo/specialisto konsultacijos su apžiūra.
Teikiamos akušerių-ginekologų ir akušerių, po individualios anoniminės konsultacijos arba konsultacijos el. paštu, įtariant lytiškai plintančias ligas, kitas būsena, kuomet reikalinga konsultacija su apžiūra. Registracija vyksta el. paštu regina.giliaseviciene@antakpol.lt ir klauskite.gydytojo@antakpol.lt.

II. Psichoemocinė sveikata ir prevencija (14-29 m.):
1. Anoniminės psichologo konsultacijos el. paštu, telefonu.
Į klausimus atsakoma arba registruojama konsultacijoms, užsiėmimams grupėse el. paštu jaunimui@antakpol.lt, tel. 8674 90078.
2. Anoniminės psichologo konsultacijos skubos tvarka. Konsultuoja medicinos psichologės. Antakalnio poliklinikoje teikiamos nemokamos anoniminės psichologinės konsultacijos 14-29 metų jaunimui nerimo, depresinių nuotaikų, priklausomybių ir kitais klausimais.
3. Streso valdymo užsiėmimai. Renkamos 10-12 asmenų grupės mažiausiai 4 susitikimams per mėnesį, kurias veda medicinos psichologai. Užsiėmimų trukmė – 1,5 val.
4. Savęs pažinimo grupės. Renkamos 10-12 asmenų grupės mažiausiai 4 susitikimams per mėnesį, kurias veda medicinos psichologai. Užsiėmimų trukmė – 1,5 val.