Su Jumis sveikam gyvenimui Paslaugos internetu Reikia gydytojo?
Registruokitės čia

rugsėjo01d.
2017-09-01  Vaikų sveikata rudenį – ko svarbu nepamiršti

VšĮ Antakalnio poliklinika sveikina visus moksleivius ir jų tėvelius Mokslo ir žinių dienos proga bei linki sėkmingų, kūrybingų mokslo metų. Kad ruduo visus džiugintų ne mažiau nei vasara, pasidalinsime keliomis įžvalgomis.


Tradiciškai manoma, kad atėjus rudeniui vaikai pradeda dažniau sirgti. Ką reikėtų žinoti apie vaikų sveikatos ypatumus rudenį, ar galime rudeninių ligų išvengti ir kaip tai padaryti – kalbame su Antakalnio poliklinikos vaikų ligų gydytoja Aušra Trumpickiene.

Prasidėjus rudens sezonui, vaikai pradeda dažniau sirgti. Atrodytų vasaros saulė ir gausus vitaminais vasaros maistas turėtų sustiprinti atsparumą ligoms. Ar rudens ligos susiję tik su atšalusiu oru, ar yra daugiau faktorių įtakojančių vaikų sergamumą rudenį?

Iš tiesų mes medikai pastebime, kad rudenį stipriai išauga sergančių vaikų skaičius. Tai turbūt susiję su daugeliu faktorių. Be jokios abejonės staigūs oro temperatūros pasikeitimai, padidėjusi drėgmė ir vėjuotas oras turi įtakos vaikų sveikatai. Taipogi nereikia pamiršti, kad vasarą vaikams leidžiama kur kas daugiau, nei prasidėjus rudeniui, atostogų režimas yra daug laisvesnis. Pasibaigus vasaros atostogoms, daugelis turi persiorientuoti į kitokį ritmą: mokiniai pradeda lankyti mokyklą, mažieji darželius, tėvai įsisuka į nesibaigiančių darbų sūkurį.  Visa tai kelia tam tikrą stresą ir reikalauja laiko apsiprasti su naujais tempais.

Kita vertus, pradėjus lankyti mokyklas, darželius patenkama į gausų vaikų kolektyvą, kas kelia didesnį ar mažesnį emocinį stresą, kuris gali įtakoti imuniteto sumažėjimą. Be to vaikų kolektyvuose susidaro palanki aplinka virusams ir bakterijoms plisti, todėl vaikai lankantys kolektyvus pradeda sirgti vienu ar kitu infekciniu susirgimu, kurie paprastai nekelia didesnės grėsmės vaiko sveikatai ir greitai praeina. Svarbu yra suprasti, kad lengva infekcija skatina vaiko imunitetą ir tai yra gerai, todėl tėveliams nereikėtų pernelyg baimintis ir nerimauti, jeigu kažkuriuo periodu vaikas serga dažniau nei įprastai ir tai neperauga į rimtesnes būkles.

Daug girdime ir skaitome spaudoje apie tai, kaip reikia stiprinti imunitetą. Tačiau visada verta prisiminti ir atnaujinti žinias apie mūsų vaikų sveikatą. Kokios būtų  gydytojų rekomendacijos tėvams, kaip stiprinti vaikų imunitetą rudenį?

Gydytoja Aušra Trumpickienė sako, kad ruduo – tai pats geriausias laikas atsivalgyti sezoninių daržovių ir vaisių. Tiek vaisiai, tiek daržovės yra turtingi vitaminais ir mikroelementais, kurie dalyvauja daugelyje organizmo biocheminių procesų, imuniteto formavime taip pat. Kita vertus daržovėse gausu ląstelienos, skatinančios žarnyno veiklą ir veikiančios lyg organizmo „šluota“. Rudenį geriausiai valgyti vaisius, uogas ir daržoves, kurie auga mūsų šalyje, o atvežtinius apelsinus ar bananus pasilikti žiemai.

Didelę naudą stipriam imunitetui turi vaiko fizinis aktyvumas, ypatingai, jeigu vaikas daug juda gryname ore. Bėgiodamas ir šokinėdamas lauke vaikas grūdinasi ne ką mažiau nei suaugęs žmogus, naudingas ir kontrastinis dušas, kuris pripratina organizmą prie temperatūrinių pokyčių, tačiau tai neturėtų būti labai karštas ar labai šaltas vanduo. Ilgiems pasivaikščiojimams dabar itin naudingas laikas – galima lankyti parkus, važiuoti grybauti. Svarbu mokyti vaikus pasirūpinti savo rankų švara, nes daugybė ligų yra perduodamos per rankas, kuomet sukėlėjas nuo nešvarių rankų patenka į burną. Reikėtų nepraleisti progos pasilepinti ir labai negausios, bet naudingos rudeninės saulės spinduliuose – juk tai vitaminas D. Sekant šiomis rekomendacijomis, organizmas pamažu pasiruoš žiemai.

Kokie maisto produktai ir vitaminai stiprina vaiko imuninę sistemą?

Rudens sezonu labai svarbu pasirūpinti, kad vaikai gautų kuo daugiau vitaminų, ypač A ir C. Vitaminas A yra būtinas odos ir gleivinių ląstelių susidarymui ir atsinaujinimui, dalyvauja fomuojant ląstelinį imunitetą. Taipogi visiems gerai žinoma, kad vitaminas A labai svarbus akių sveikatai palaikyti, o tai besimokantiems ypač svarbu. Vitaminas C labai svarbus imuniteto susidarymui. Švieži vaisiai, šviežios ir virtos daržovės, grūdinės košės, riešutai turėtų būti kasdieninio vaiko raciono dalis, o ypač šaltuoju metų laiku. Naudinga erškėtuogių arbata, vakare raminanti vonia su ramunėlių nuoviru.

Svarbu, kad tėveliai skirtų pakankamai laiko vaikui – tėvų dėmesys ir meilė būtini, kad vaikas jaustų emocinį komfortą ir saugumą, psichologinė sveikata taip pat turi įtakos fizinei sveikatai. Dėl vitaminų ar mikroelementų vartojimo reikėtų pasitarti su savo šeimos gydytoju. Nereikėtų šiais preparatais piktnaudžiauti – vartoti saikingai, atsižvelgiant į vaiko amžių ir tik pasitarus su gydytoju.

Visiems suprantama, kad tėveliams vaiko sveikata yra vienas svarbiausių prioritetų, tačiau kartais perdėtas rūpestis gali ir pakenkti. Kokias klaidas daro tėvai stengdamiesi apsaugoti savo vaikus nuo rudeninių ligų?

Viena dažniausių klaidų, kurias daro tėvai šaltu metų sezonu – aprengia vaiką pernelyg šiltai. Vaiko organizmas yra smulkus ir jaunas, medžiagų apykaita ir kraujo apytaka greita, todėl termoreguliacija net geresnė nei suaugusio. Perkaitimas ir suprakaitavimas patekus į skersvėjį gali baigtis ir liga. Todėl vaikus reikėtų rengti pagal orą, o ne pagal sezoną.

Kita klaida, kurią daro tėvai – mažai skatina vaikų fizinį aktyvumą ir buvimą gryname ore. Vaikai labai daug laiko praleidžia pamokų ruošai ar prie kompiuterinių žaidimų, įprotis kasdieną skirti laiko žaidimams lauke ar pasivaikščiojimui parke nebėra tokie populiarūs. Reikia pasakyti, kad ne visi tėvai tinkamai rūpinasi ir vaikų mityba, dėl didelio gyvenimo tempo ir darbų gausos, nelieka laiko pasidomėti ką valgo mūsų vaikai. Svarbu yra nepamiršti, kad geriausia auklėjimo priemonė yra geras pavyzdys, todėl suaugusieji patys turėtų daugiau dėmesio skirti savo sveikatai taip paskatindami ir savo vaikus.

Ar  jūsų pacientai - vaikai ir jų tėveliai linkę įsiklausyti į patarimus, kuriuos duoda gydytojai ir noriai bendradarbiauja siekiant to paties tikslo sveiko ir laimingo vaiko?

Reikia pasidžiaugti, kad mūsų mažųjų pacientų tėvai tikrai dėmesingi ir nuoseklūs sekdami gydytojų patarimus. Be to daugelis tėvų patys domisi sveikatos klausimais aktyviai rinkdami informaciją internete bei ieškodami būdų, kaip galima būtų tinkamai pasirūpinti sveikata randant tam laiko tikrai labai užimtoje dienotvarkėje. Norėtųsi palinkėti tiek mūsų mažiesiems pacientams, tiek jų tėveliams sėkmės prasidėjus mokslo sezonui ir stiprios sveikatos visu šaltuoju metų laikotarpiu! 

Atgal Spausdinti