Su Jumis sveikam gyvenimui Paslaugos internetu Reikia gydytojo?
Registruokitės čia

gruodžio12d.
2017-12-12  Miego sutrikimai

Miegas yra vienas pagrindinių geros sveikatos ir savijautos faktorių, o jo pagrindinė funkcija – atnaujinti jėgas ir pasiruošti kitos dienos veiklai.


Nepakankamos trukmės miegas sutrikdo ne tik nuotaiką ir protinę veiklą, bet daro įtaką ir žmogaus fizinei sveikatai. Tyrimai rodo, kad kas trečias žmogus skundžiasi miego sutrikimais, nemiga ar mieguistumu dienos metu. Vidutinė normali suaugusio žmogaus miego trukmė yra 7 – 8 valandos. Vaikams miego reikia daugiau, o senstant organizmui, keičiasi ir miego kokybė - ilgėja būdravimo periodas nakties metu.

Miego sutrikimų rūšys

Remiantis Miego sutrikimų klasifikacija, išskiriamos 3 sutrikimų grupės:
nemiga (insomnija) – nepakankama miego trukmė arba blogos kokybės miegas;
hipersomnija (mieguistumas) – patologinis mieguistumas dienos metu;
parasomnijos – neįprasti poelgiai miego metu 

Nemiga (insomnija)

Tai dažniausiai pasitaikantis miego sutrikimas. Ji gali būti susijusi tiek su organinėmis ligomis, tiek su psichikos ligomis ar tam tikra psichine būsena. Nemiga išsivysto kai sutrinka užmigimo mechanizmas ir kai yra per didelis būdravimo sistemų aktyvumas. Per didelis aktyvumas kyla dėl nerimo, iššaukto  streso ar  psichikos ligos, pavyzdžiui depresijos ar nerimo sutrikimo.

Nemiga diagnozuojama, kai neužmiegama per 30 min. atsigulus miegoti, kai prabundama naktį ir vėl sunku užmigti, kai prabundama anksti ryte, o bendra miego trukmė būna mažesnė nei 6 valandos.
Nemiga gali trukti keletą dienų (atsitiktinė), nuo kelių dienų iki 3 savaičių (trumpalaikė) arba trunkanti ilgiau nei 3 savaites (ilgalaikė).

Nemiga pasireiškia šiais simptomais: miegas per trumpas, sunku užmigti, miegas blogos kokybės ar neatnešantis poilsio jausmo, sutrikusi kasdieninė veikla, pavyzdžiui, nuovargis, susilpnėjusi dėmesio koncentracija, atminties sutrikimai, prasta nuotaika.

Nemigos gydymo būdai:

Identifikuoti ir šalinti stresą;
Formuoti tinkamus miego įpročius;
Psichoterapinės priemonės;
Medikamentinis gydymas;
Natūralus gydymas.

Hipersomnija – tai grupė susirgimų, kuriems būdinga patologinio mieguistumo būsena dienos metu. Dažniausi hipersomnijos tipo sutrikimai yra narkolepsija ir miego apnėja.

Narkolepsija. Tai seniausiai, 1880 m. aprašytas miego sutrikimas. Jai būdingi simptomai yra mieguistumas dieną, katapleksija (staigus kūno raumenų tonuso išnykimas patiriant netikėtas emocijas), miego paralyžiai ir užmigimo bei prabudimo haliucinacijos.

Miego apnėjos sindromas.  Tai vienas dažniausiai sutinkamų miegu sutrikimų. Jam būdingi daugkartiniai kvėpavimo sustojimai  (10-200 kartų per valandą) miego metu. Smegenys į šiuos epizodus atsako prabudimais.

Dažniausi miego apnėjos simptomai yra šie: triukšmingas knarkimas, lydimas sutrikusio kvėpavimo, neramaus miego, naktinio dusulio nakties metu, taip pat padidėjęs mieguistumas ar net mieguistumo priepuoliai dieną, dėl ko sutrinka dėmesio koncentracija ir atmintis. Laikui bėgant, gali išsivystyti depresija ir kitos ligos –  širdies ritmo sutrikimai, širdies ir smegenų infarktai.

Parasomnijos – tai sutrikimų grupė, kuriai būdingi neįprasto elgesio epizodai miego metu. Tai naktinis siaubas, vaikščiojimas miego metu, griežimas dantimis, naktinis kalbėjimas, naktiniai košmarai.

Miego sutrikimų specializuoti tyrimai

Žmonėms, turintiems miego sutrikimų, gali būti atliekami specialūs diagnostiniai miego tyrimai miego tyrimų laboratorijoje. Šių  tyrimų metu stebimos pacientų organizmo fiziologinės funkcijos: galvos smegenų ir širdies darbas, kvėpavimo sistemos veikla miego būsenoje. Pacientas naktį praleidžia miego tyrimų laboratorijos palatoje kur nakties miego metu kompiuterizuotai registruojama paciento galvos smegenų, širdies, kvėpavimo sistemų veikla. Gydytojai specialistai analizuoja ir vertina paciento nakties miego tyrimo metu gautus duomenis ir, atsižvelgiant į kuriuos, pacientui gali būti taikomas atitinkamas gydymas.

Kada dėl miego sutrikimų reikia kreiptis į medikus pagalbos

Pagrindinis kriterijus, nurodantis ar dėl miego sutrikimų reikia kreiptis į specialistus yra atsakymas į klausimą – kokia jūsų savijauta ryte? Jeigu savijauta gera, tai miego trukmė nėra tokia svarbi. Tačiau, jeigu greta sutrikusio miego vargina žemiau išvardinti sutrikimai, tai jau signalas, kad reikia kreiptis į specialistą pagalbos:

Nuolatinis nuovargio jausmas dieną;

Mieguistumas, neįveikiamas no­ras miegoti dieną;

Alkio ir sotumo jutimo sutrikimai;

Virškinimo problemos;

Galvos skausmai;

Atminties sutrikimai;

Dėmesio koncentracijos susilpnėjimas;

Nepaaiškinami nuotaikos kitimai.

 

Tekstas paruoštas remiantis informacija:

http://www.emedicina.lt/lt/gydytojui/lietuvos_naujienos/miego_sutrikimai_nuo_siol_tiriami_ir_gydomi_santariskiu_klinikose.html

https://www.pasveik.lt/lt/ligos-ir-sindromai/miego-sutrikimai/43835/

 www.neuromedicina.lt

 

Atgal Spausdinti