Su Jumis sveikam gyvenimui Paslaugos internetu Reikia gydytojo?
Registruokitės čia

liepos01d.
2017-07-01  Kataraktos chirurginis gydymas

Iki šiol nėra atrasta pakankamai efektyvių priemonių, kaip konservatyviai gydyti kataraktą. Bandoma sulėtinti jos eigą, tačiau senatvinę kataraktą geriausia operuoti.


 

Kas yra katarakta ir kaip ji pasireiškia?

Katarakta - tai lęšiuko drumstėjimas, pasireiškiantis regėjimo pablogėjimu  viena ar abejomis akimis. Žmogus mato kaip pro rūką, dvejinasi vaizdas, pamažu nyksta spalvos, pasidaro sunku vairuoti automobilį tamsiu paros metu, skaitant reikalingas didesnis nei įprasta apšvietimas, nebetinka anksčiau nešioti akiniai. Vėliau  lęšiukas vis labiau drumstėja, rega blogėja, kol galiausiai žmogus tik skiria šviesą nuo tamsos. Daugumai žmonių katarakta pasireiškia  apie 60 gyvenimo metus.


Kokios yra kataraktos gydymo galimybės?

Kataraktos gydymas yra tik chirurginis: atliekama operacija, kurios metu drumstas lęšiukas ultragarsu suskaldomas ir išsiurbiamas, o į jo vietą įstatomas dirbtinis. Jei pacientas neserga kitomis ligomis (glaukoma, amžine geltonosios dėmės degeneracija, cukralige ar kitomis, kurių metu pažeidžiama tinklainė), pooperaciniai rezultatai   būna labai geri. Apie 95% pacientų atgauna 50-100% regėjimo. Kataraktos operacija yra dažniausiai pasaulyje atliekama chirurginė procedūra.

Ar operacija skausminga?

Operacija atliekama taikant vietinę nejautrą: žmogus išlieka budrus, jis jaučia šviesą, prisilietimus, tačiau visiškai neskauda. Operacijos metu naudojamas specialus vokų skėtiklis, kuris neleidžia sumirksėti. Po sėkmingos operacijos neskauda, operuota akis būna užklijuota. Kitą rytą, nuėmus tvarstį, gali būti svetimkūnio jausmas akyje. Taip yra dėl to, kad operacijos metu daromas nedidelis – 2 mm pjūvis, kurį kelias dienas, kol sugyja paviršius, žmogus gali jausti kaip svetimkūnį. 

Kokie pooperaciniai apribojimai ir kuriam laikui?

Po operacijos reikia lašinti paskirtus lašus 4-6 savaites. Taip pat reikia laikytis režimo: negalima sunkiai kelti, dirbti pasilenkus ar dulkėtoje aplinkoje, vengti traumų, fizinių pratimų, plaukiojimo. Porą savaičių neskaityti, nemegzti, nesiuvinėti. Patariama  nešioti akinius nuo saulės.

Kas bus, jei mėginsiu atitolinti operaciją?

Katarakta yra pamažu progresuojanti liga, t. y. rega vis blogės iki apakimo. Kuo vėliau operuojama katarakta, tuo didesnė komplikacijų rizika, nes lęšiukas ir toliau drumstėja bei kietėja, jį tampa vis sunkiau suskaldyti ir pašalinti.

Kaip žinoti ar man jau reikia atlikti kataraktos operaciją?

Jei palaipsniui pradedate matyti kaip pro rūką, dvejinasi daiktai, pamažu nyksta spalvos, pasidaro sunku vairuoti automobilį tamsiu paros metu, nebetinka anksčiau nešioti akiniai, ypač jei esate vyresnio amžiaus, pasikonsultuokite su akių ligų gydytoju.

Ar  man gali  būti atlikta kataraktos operacija, jei yra diagnozuota ir amžinė geltonosios dėmės degeneracija?

Gana dažnai vyresnio amžiaus žmonėms yra diagnozuojama ir katarakta, ir amžinė geltonosios dėmės degeneracija. Kuri liga labiau "kalta" dėl pablogėjusio matymo, kartais labai sunku įvertinti. Reikia prieš operaciją atlikti OCT (optinę koherentinę tomografiją), kuri padės įvertinti geltonosios dėmės pažeidimo laipsnį. Jei geltonosios dėmės pažeidimas nedidelis, po kataraktos operacijos matysite gerai, jei pažeidimas didesnis, net pakeitus lęšiuką, labai gero matymo gali ir nebūti, o jei geltonosios dėmės degeneracija labai didelė – kataraktos operuoti neverta.

PATARIMAI PACIENTUI PRIEŠ KATARAKTOS OPERACIJĄ

Atvykstant planinei kataraktos operacijai, reikia turėti:

  • asmens dokumentą;
  • siuntimą, forma 027a (išduotą šeimos arba akių gydytojo);
  • šeimos gydytojo išvadą, ar dėl bendros sveikatos būklės galima operuoti kataraktą vietinėje nejautroje;
  • atliktus tyrimus, kurie galioja dvi savaites iki operacijos.

Būtini tyrimai:

  • bendras kraujo tyrimas;
  • gliukozės kiekis kraujyje;
  • krešėjimo rodikliai;
  • bendras šlapimo tyrimas;
  • elektrokardiograma su aprašymu.

Tyrimai turi būti atlikti ne anksčiau kaip 2 savaitės iki operacijos dienos.

REGISTRUOKITĖS KONSULTACIJAI DĖL KATARAKTOS OPERACIJOS:

Kiekvieną darbo dieną
07:00 – 20:00 val.
telefonu: 8 5 234 2515
arba: 8 6 15 51435

ATVYKITE:

VšĮ Antakalnio poliklinika
Antakalnio  g. 59, Vilnius

Konsultacijos metu oftalmologas - chirurgas paskaičiuos kokio stiprumo dirbtinis lęšiukas Jums reikalingas, atsakys į Jums rūpimus klausimus ir paskirs operacijos datą ir laiką.

 

Atgal Spausdinti